Akce: Doprava zdarma od 500,- s kódem: xi9z31ihpx

Konzumace konopí o samotě a vývoj psychózy (Studie 2019)

  • Je možné, že si kouřením konopí o samotě vypěstujete psychózu? Nebo je naopak sólové užívání prospěšné při depresích nebo úzkosti z osamění? Podívejme se na tuto problematiku zblízka...

Užívání marihuany a vývoj psychózy

Nová kanadská studie přináší zajímavé výsledky o rozdílných dopadech konzumace konopí ve společenském settingu, srovnané s konzumací o samotě.

„Ve srovnání s uživateli, kteří mají ve zvyku konzumovat konopí ve společnosti vyznačují osamocení konzumenti častější příznaky psychózy. Dalším negativním vedlejším symptomem sólového kouření konopí byly zvýšené šance na vývin závislosti, používání konopí za účelem vyrovnání se s psychickými problémy a také frekventovanější užívání v posledních 30 dnech.“

Studie ostatně sama o sobě prohlásila, že „hlavním účelem výzkumu je zjistit, do jaké míry sociální kontext ovlivňuje následky užívání konopí.

Negativní symptomy bychom měli, ale co výhody?

Všimněte si, že v hlavním vyvození této studie není ani náznak o tom, že by konzumace konopí o samotě mohla mít alespoň nějaké výhody. Dobré je taky zmínit, že samotný Toni Spinella (doktorka psychologie a vedoucí zmiňované studie), je názoru, že konzumace konopí za účelem vyrovnání se s vlastní psychikou je zásadně špatná a vede na nebezpečnou stezku.

„Je možné, že takoví uživatelé postrádají další důležité metody vedoucí k dosažení psychické vyrovnanosti,“ vysvětluje Spinella v rozhovoru pro CBC. „Pokud jste o samotě, proč užíváte konopí? Na to byste se vždy měli sami sebe zeptat. Možná zjistíte něco jako ok, dneska jdu kouřit konopí o samotě, protože jsem smutný nebo vystresovaný.‘ To je potom možná dobré považovat za určitý typ varování. Právě zde je třeba se nad svými praktikami zamyslet.“

OK, co když si ale užívání konopí srovnáme s jinými vyrovnávacími metodami? S pitím whiskey? Kouřením cigaret? Závislosti na sociálním médiích nebo nadměrnou konzumací nezdravých jídel?

Navíc, nevyrovnáváme se snad s něčím tak nějak všichni?

konopí, marihuana, drogy, psychóza, mladiství, mozek, studie

Je možné, že si kouřením o samotě vypěstuji psychózu?

Pokud se budeme zabývat přímou otázkou toho, zdali kouření konopí o samotě způsobuje psychózu, položme si nejdříve pár základních otázek:

  • Je možné, že jsou lidé trpící na různorodé mentální onemocnění náchylnější k užívání konopí o samotě?
  • Je možné, že ti samí lidé konzumují konopí ve snaze léčit nebo vyrovnávat se s danou mentální poruchou?

Odpověď na obě otázky je pochopitelně dvakrát ano.

Během studií se, jak možná víte, již nesčetněkrát potvrdilo, že je léčivé konopí schopné ulevit od symptomů deprese, stresu, PTSD, úzkosti a schizofrenie.

A taky, není snad smysluplné, že pokud se snažíte sami sobě pomoci konopnou léčbou, budete to dělat doma a častěji než někdo, kdo si potáhne možná jednou dvakrát za měsíc, když mu zrovna někdo nabídne jointa na akci?

Nepleťme si asociaci s příčinou

Tvrdit, že kouření konopí o samotě způsobuje psychózu je zkrátka příliš krátkozraké a i přesto, že se zde určité asociace nalézají.

To ostatně přiznává i samotná autorka studie. Všimněme si taky nadpisu, který byl použit k výše zmíněnému rozhovoru na CBC: „Kouření konopí o samotě je spojeno s psychózou a závislostí, naznačují studie“

Vidíte ty dva výrazy, které autoři použili, aby mohli zaujmout čtenáře, ale zároveň si ulehčit od rozhodných tvrzení? Jedná se o „spojeno“ a „naznačují“.

Spojeno v podstatě znamená, že doposud neexistuje žádný důkaz o tom, že by konopí přímo způsobovalo psychózu. Spíše to znamená, že někdo, kdo na psychózu již trpí, je k užívání konopí náchylnější.

Naznačují zase znamená to, že i když zde spojitost mezi užíváním konopí a psychózou je, za „usvědčující důkaz“ se považovat rozhodně nedá.

novinky, drogy, účinky na mozek, nebezpečí, závislost, kouření marihuany

Léčebné konopí jako berlička

Ti z vás, kteří znají „konopného komika“ Douga Bensona, si možná vzpomenou na jeden z jeho příhodných vtípků: „Někteří lidi říkají, že konopí se používá jako berle. Jo, berle lidem pomáhají chodit.“

Autorce studie by taky někdo mohl připomenout, že i když bychom asi všichni chtěli žít ve světě, kde vše bude vždy v naprostém pořádku a nikdo nebude mít důvod se stresovat nebo smutnit, v blízké době se nejspíš ničeho takové nedočkáme. Mezitím bychom se spíše mohli naučit, jaké jsou nejzdravější a nejefektivnější způsoby vyrovnávání se s obtížemi života.

Konopí jako terapeutikum

I přesto, že jste možná naprosto vyrovnaní, sebe aktualizovanou a všeobecně perfektní osobou, během života se vám v podstatě stoprocentně stane něco, co vám způsobí trauma, depresi nebo určitou hladinu stresu. Takový je prostě život.

No a co je potom lepší způsob vyrovnávání se s přetrvávajícími psychickými problémy? Zklidňující prášky, drogy či alkohol nebo mírná konzumace konopí zaměřená jako terapeutický metoda?

Navíc, konopí dost možná pomáhá i s vyrovnáváním se se samotnou samotou. Osamocení je v poslední době považováno za stupňující se epidemii, která často vede k depresím.

Nedávná studie uskutečněná zdravotní pojišťovnou Cigna zjistila, že celých 47 % američanů se často cítí osamoceně. Navíc, 13 % osob zodpovědělo, že je ani jedna další osoba nezná zblízka.

Jak si jistě sami dokážete představit, osamocenost během delší doby může člověku psychicky rozhodně ublížit.

Osamocenost a izolace: narůstající problém moderní společnosti

Roku 2010 vyšla na povrch šokující studie, během které vyšlo najevo, že chronická osamělost může člověka ochudit až o 15 let života. Jedná se tedy o zhruba stejně nezdravý faktor, jako je kouření dvaceti cigaret denně nebo přetrvávající obezita.

Dobrou zprávou však je, že právě konopí může osamělým lidem ulevit. Na tuto otázku zodpověděla studie z roku 2013, ve které badatelé z univerzity Kentucky zkoumali dopady užívání konopí na osoby prožívající psychickou bolest způsobenou sociálními faktory.

„Léčebné konopí pomohlo osamělým osobám v těchto symptomech: ulevilo od vnímání sebe sama jako nižšího, zlepšilo mentální zdraví a ulevilo od symptomů deprese. Konopí je již dlouhou dobu považováno za schopné pomoci při fyzických bolestech a nyní pozorujeme, že je schopné snižovat i bolest psychickou.“

Zde je třeba zmínit, že i v této studii vědci poukazovali na možná nebezpečí spojená s konzumací konopí. Také si je třeba uvědomovat, že vyrovnávání se s psychickými potížemi není to samé, jako úplné vyrovnání se.

abstinenční příznaky, poradna, drogová závislost, příznaky závislost, psychóza,

Jinými slovy: přece byste nechtěli chodit o berlích celý život. Když však máte zlomenou nohu, rozhodně je používejte, než se noha zahojí.

Užívání konopí o samotě nemusí nutně znamenat, že jste osamělí

„Osamělý kuřák konopí po večerech osvobozuje svou mysl.“ – Kid Cudi

Jak jsme již zmínili, autorka studie Toni Spinella naprosto ignoruje možné přínosné efekty užívání konopí jako pomůcky proti depresi, stresu či úzkosti. Nicméně ignoruje také fakt, že i normální člověk si něco z chvilek strávených se svým konopím může něco odnést.

Spousta rekreačních uživatelů konopí zmiňuje nejen to, že jim marihuana pomáhá poznat lépe ostatní, ale i sebe sama.

Jak řekl samotný Bob MarleyKonopí vám ukazuje vaše pravé já.“

To, co o sobě pod vlivem konopí možná zjistíte, nemusí být zrovna příjemné. Jenže právě složitá uvědomění o sobě sama mohou první a veledůležitou jiskrou, která zažehne významný osobní růst.

Tipy, jak používat konopí o samotě produktivně a bezpečně

Následující tipy pochází z knihy „Jak správně používat léčebné konopí“ od autora a proponenta konopí Davida Bienenstocka.

  • Předtím, než konopí užijete, se rozhodněte, co budete v následujícím stavu dělat a pak to opravdu dělat jděte.
  • Pokud prožíváte stres nebo deprese, zajděte si konopí užít do přírody (neužívejte, dokud nebudete v přírodě).
  • Vypněte telefon a veškeré moderní technologie odložte stranou. Namísto toho vytaste klasický zápisník a pokud vás během stavu napadne něco o sobě samém nebo o okolním světě, myšlenky si zapište.

Známý hudebník Kid Cudi v jednom svých songů zvaném „Day and Night“ popsal zajímavý fenomén vyskytující se napříč jazzovými muzikanty – takzvaný „woodsheding“. Za woodsheding se v podstatě považovalo to, že se jeden z muzikantů zavřel ve svém pokoji a praktikoval hru na daném nástroji nonstop i několik dní v kuse. Léčebné konopí v této praktice samozřejmě sehrálo svoji roli.

Vy sami zřejmě nemáte celých několik dní na to, abyste se mohli zavřít a kompletně ignorovat svět.

Nicméně, zkuste si najít alespoň jeden den, který strávíte sami se sebou a konopím. Předem se rozhodněte, co budete dělat: meditovat, číst nebo se učit něčemu novému? Vyberte si sami, vyhledejte vhodné odrůdy konopí a uvidíte sami, jestli vám zkušenost tohoto typu něčím pomůže.

Zdroj: Bienenstock, David. “What Getting High Alone Can Teach You About Yourself.” Leafly, 18 Mar. 2019, www.leafly.com/news/health/what-getting-high-alone-can-teach-you-about-yourself.

Spinella, Toni C., et al. “Context Matters: Characteristics of Solitary versus Social Cannabis Use.” Drug and Alcohol Review, John Wiley & Sons, Ltd (10.1111), 18 Feb. 2019, onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/dar.12912.

Autor: David Bienenstock

Podobné články

Štítky