Akce: Doprava zdarma od 500,- s kódem: xi9z31ihpx

7 Zajímavostí o Endokanabinoidním Systému

  • Vědci a lékaři po celém světě si funkcemi i mechanismem endokanabinoidního systému lidského těla lámou hlavu dodnes – proč je vlastně v  těle přítomen a jaký je přesný způsob, kterým je schopen regulovat různorodé procesy našich biologických schránek?

Od momentu roku 1991, kdy vědci, dá se říci omylem, objevili receptory CB1 v průběhu snahy o objasnění mechanismu působení THC, přece jen neuběhly ani dvě desítky let. Nyní je však všem zúčastněným čím dál jasnější, že je endokanabinoidní systém velice významnou součástí a mechanismem našich těl, bez kterých by například náš imunitní systém naprosto zkolaboval.

V minulém článku jsme se ohledně endokanabinoidního systému podívali na základní fakta a znalosti, dnes se zaměříme spíše na fakta, která prozatím natolik známá nejsou.

1. O endokanabinoidním systému se lékaři dodnes neučí

V průzkumu provedeném roku 2013, trefně pojmenovaném „Ignorance is no Bliss“ (volně přeloženo „Ignorace ke štěstí nevede“), se zjistilo, že pouhých 13 % škol medicíny po celé USA budoucí doktory učí o existenci a funkcích endokanabinoidního systému“.

Nejznatelnějším problémem je doposud stále kriminalizace léčebného konopí v mnoha zemích dnešního světa, určité státy USA nevyjímaje. Výsledkem takového chování zákonodárců daných států je značné brzdění výzkumu léčebných i jiných vlastností účinků konopí. Situace se však se stoupající popularitou medicínského kanabisu ze strany pacientů i rekreačních uživatelů mění a tím pádem se dá očekávat, že se v budoucnu téma endokanabinoidního systému v osnovách škol a univerzit po celém světě dozajista objeví

konopí, semena, thc, cbd,

2. Endokanabinoidní systém pracuje nejvíce, když jsme nemocní

Jedny z dosavadních studií zabývajících se tímto tématem zjistili, že je aktivita endokanabinoidního systému nejvíce znatelná právě v období, kdy jsou naše těla pod napadením nejrůznějších virů a bakterií. V moment, kdy k takovému napadení dojde, se začne endokanabinoidní systém snažit o navrácení rovnováhy a vyrovnaného vnitřního prostředí těla.

3. Endokanabinoidní systém je důvodem, proč konopí působí léčebně

Pokud začneme konzumovat exokanabinoidy, pocházející v našem případě zejména z medicínského kanabisu, začnou je endokanabinoidní receptory našich těl přijímat a náležitě využívat. S kontinuální konzumací dojde i k tvorbě receptorů nových, čerstvě připravených pro „přivítání“ budoucích exokanabinoidů.

Zvýšením funkcí tohoto systému dochází k lepšímu vyrovnání těla například se záněty. Mimo mnohé jiné terapeutické benefity patří také kvalitnější buněčné dělení, kdy je tvorba nových buněk pro tělo po přidání exokanabinoidů jednodušší. Pokud se vědcům podaří zmapovat kompletně mechanismus endokanabinoidního systému, je dost možné, že budeme následně schopni předcházet či vyhnout se celé řadě nemocí.

4. Endokanabinoidních receptorů je v mozku početně nejvíce

Nejznámějším z tělu vlastních kanabinoidů je Anandamid, často nazývaný „molekula štěstí“ (Více v článku „Běžcovo opojení“). Molekula štěstí hraje naprosto vitální roli v regulaci toho, jak se cítíte, jakou máte náladu, jak jste schopni přemýšlet, jak jste na tom s pamětí, kritickým uvažováním i apetitem. To vše za pomocí látky, kterou je možné tělu dodat i z vnějšího světa – pomocí léčebného konopí.

konopí a léčba, thc a kanabinoidy, léčba marihuanou

5. Abyste dosáhli stimulace endokanabinoidního systému, nepotřebujete nutně THC

Mimo nejznámější, psychoaktivní THC, které působí lékařsky pro mnohé výborně, se v případě potřeby můžete zaměřit i na „vlídněji“ působící CBD. CBD má samo o sobě vynikající antioxidační, antidepresivní a mnohé další, tělu prospěšné účinky. Bezkonkurenčně nejlepším způsobem, jak kanabinoidy přijímat, je však podle vědců stále THCCBD zároveň – dochází tak k mocnému synergicky léčebnému efektu kanabinoidů. (Více v článku „Synergie látek v konopí“)

6. Nedostatek kanabinoidů v těle vede k vývoji nemocí

Vypadá to, že pokud dojde k oslabení endokanabinoidního systému těla, ve výsledku dojde v těle ke zvýšení zánětlivosti a tím pádem i zhoršení různých kondicí, jako například chronické bolesti. Národní institut pro zdraví tuto kondici již kupodivu pojmenoval – jedná se takzvaně o „Klinický nedostatek endokanabinoidů“. Na tuto kondici se nyní zaměřuje celá řada studií.

Rozluštěním a nelezením funkčního léčebného postupu na „Klinický nedostatek endokanabinodů“, který se dost možná nachází právě v léčebném konopí, by tak mohlo dojít zároveň k nalezení úspěšné léčby chorob jako je fibromyalgie nebo syndrom dráždivého tračníku.

7. Všechny skupiny obratlovců mají endokanabinoidní systém

Jak se ukázalo, endokanabinoidní systém nevlastníme jen my, lidé. Tento systém můžeme nalézt také u obojživelníků, ptáků, ryb, savců a dokonce i některých bezobratlovců.

Pokud se o tomto fascinujícím biologickém systému, který do jisté míry propojuje říši živočichů s rostlinami, chcete dozvědět více, doporučujeme vám pročíst článek „Úvod do Endokanabinoidního systému“.

Autor: Tiffany King

Podobné články

Štítky